Veřejnosti se dnes otevřela první část Centrálního dopravního terminálu Jihlava. Už tady zastavují vlaky a začnou sem zajíždět spoje MHD a autobusy VDV. Součástí je i nové parkoviště P+R. V rámci druhé etapy se bude stavět autobusové nádraží a silniční propojka na Jiráskovu ulici.
Správa železnic a město Jihlava ve středu 24. června slavnostně otevřely první etapu centrálního dopravního terminálu s vlakovou stanicí Městské nádraží. Cestujícím už slouží nová nádražní budova, moderní nástupiště s podchodem, zastávky městské hromadné dopravy (MHD) a Veřejné dopravy Vysočiny (VDV), parkoviště P+R i nová Evropská ulice.
Aby však terminál naplno splnil svou roli hlavního dopravního uzlu Jihlavy, musí navázat druhá etapa. Ta má přinést autobusové nádraží a důležitou silniční propojku na Jiráskovu ulici.
Na dohled od centra
První etapa spojila dvě velké investice. Správa železnic modernizovala železniční stanici a postavila novou výpravní budovu. Vznikla nová bezbariérová nástupiště, podchod s výtahy a nová patrová nádražní budova se společnou odjezdovou a příjezdovou halou. V horním patře je samostatná čekárna pro přestupující cestující. Město Jihlava současně vybudovalo novou Evropskou ulici a navazující prostor před nádražím, který zlepší přestupy mezi vlaky, autobusy a trolejbusy. Přibylo i nové parkoviště P+R s 68 místy.
Celý projekt byl realizován v souladu s vítězným návrhem architektonické soutěže. Stavební práce trvaly dva roky.
Centrální dopravní terminál je v těsné blízkosti centra krajského města Vysočiny a do budoucna má sehrát důležitou roli také v souvislosti s vysokorychlostní železnicí. „Jihlava může sloužit jako příklad moderního řešení veřejné dopravy. Společný terminál poslouží všem cestujícím, ti získali nejen pohodlný přestup, ale díky nové nádražní budově i potřebný servis. Pro příjezd k vlaku můžou navíc využít i auto, které nechají na parkovišti P+R,“ řekl ministr dopravy Ivan Bednárik.
„Moderní nástupiště ve stanici umožňují pohodlný nástup do vlaků. Cestující se k nim dostanou novým podchodem, ze kterého zajišťují bezbariérový přístup výtahy. Podchod vede pod celým kolejištěm, v budoucnu se totiž počítá s jeho prodloužením až do Mostecké ulice na druhé straně nádraží,“ popsal generální ředitel Správy železnic Tomáš Tóth.
Město postavilo nový prostor před nádražím
Na železniční část navazuje městská část terminálu. Město Jihlava vybudovala zastávky pro MHD a autobusové spoje Veřejné dopravy Vysočiny, parkoviště P+R s kapacitou 68 aut, novou Evropskou ulici a okružní křižovatku v přednádražním prostoru. Součástí prací byly také chodníky, veřejné osvětlení, výsadba zeleně a vedení pro trolejbusy.
„Prostor před městským nádražím byl dlouhodobě jedním z míst, které si zasloužilo zásadní proměnu. První etapa centrálního dopravního terminálu přináší cestujícím důstojnější zázemí a lepší návaznost vlaků na městskou hromadnou dopravu, autobusové spoje Veřejné dopravy Vysočiny, pěší i cyklistickou dopravu. Jde o důležitý první krok k tomu, aby se z nádraží stal funkční dopravní uzel, který bude dobře sloužit obyvatelům Jihlavy i návštěvníkům města,“ uvedl primátor Jihlavy Petr Ryška. Podle jeho slov musí na první etapu navázat ještě druhá část terminálu. Ta má přinést nové autobusové nádraží a důležité silniční napojení k Jiráskově ulici. Projekt počítá také s doplněním zeleně.
Po dokončení rekonstrukce třídy Legionářů začne na dopravní terminál zajíždět víc spojů MHD. Od 29. června to bude nejprve prodloužená linka C a víkendová linka T spojující CDT s Masarykovým náměstím a Brtnickou ulicí. „Další spoje linek E a H začnou zajíždět na terminál po zprovoznění třídy Legionářů a nové zastávky U Soudu pravděpodobně koncem letošního roku,“ upřesnil ředitel jihlavského dopravního podniku Radim Rovner.
„Evropa potřebuje moderní a udržitelná dopravní spojení nejen mezi státy, ale také uvnitř regionů. Přestupní terminály, jako je ten jihlavský, usnadňují každodenní cestování, podporují využívání veřejné dopravy a přispívají k tomu, aby města byla příjemnější pro život. Právě v takových projektech se evropské priority v oblasti čisté mobility proměňují v konkrétní přínosy pro obyvatele,“ říká vedoucí Zastoupení Evropské komise v České republice Monika Ladmanová s tím, že čtyři pětiny nákladů na stavbu terminálu pokryly evropské zdroje..
„Tento projekt je dalším důkazem, jak evropské dotace pomáhají rozvíjet naše města. Pohodlnější přestupy mezi jednotlivými druhy dopravy, dobudování potřebné infrastruktury, a to vše s důrazem na dopravní řešení celé lokality městského nádraží v Jihlavě. V tomto případě se navíc zdárně podařilo skloubit celkem 3 evropské dotační programy, které v kontextu celkových investic představují významnou finanční podporu,“ vysvětluje ředitelka územního odboru IROP pro Kraj Vysočina Centra pro regionální rozvoj České republiky Renáta Marková.
Miliardové investice
Zhotovitelem železniční části pro Správu železnic byla společnost Skanska. Stavební náklady Správy železnic dosahují přibližně 1,485 miliardy korun. Projekt Modernizace ŽST Jihlava město spolufinancuje Evropská unie z Fondu soudržnosti v rámci Programu Doprava 2021–2027. Maximální výše podpory činí 1,266 miliardy korun. Národní financování zajišťuje Státní fond dopravní infrastruktury.
Zhotovitelem městské části dopravního terminálu je sdružení společností IMOS, GEOSAN a Metrostav CZ. Město Jihlava zaplatí za stavební práce přibližně 315 milionů korun. Na realizaci stavby město získalo dotaci z Evropské unie. Projekt Centrální dopravní terminál Jihlava – I. etapa je spolufinancován dotací ve výši přibližně 121 milionů korun z Integrovaného regionálního operačního programu 2021–2027. Výstavba trolejového vedení je spolufinancována Evropskou unií v rámci samostatného projektu Vybudování trolejového vedení CDT - I. etapa a napojení na stávající systém MHD, Jihlava, a to prostřednictvím Programu Doprava 2021–2027 ve výši přibližně 40 milionů korun. Městská část terminálu i projekt trolejového vedení jsou zařazeny v Integrované strategii Integrované teritoriální investice Jihlavské aglomerace.

