Trenér U17 Ivan Čermák: Tým jsme v závěru sezóny výrazně zvedli

Profilovka
před 1 hodinou
Trenér Ivan Čermák převzal kategorii U17 FKM Vysočina v polovině sezóny. Po zimní pauze i během jara musel řešit řadu hráčských přesunů mezi kategoriemi a zároveň udržet konzistenci i herní styl týmu. Postupně se mu podařilo mužstvo stabilizovat, což se projevilo zejména v závěru sezóny, kdy tým v posledních devíti utkáních výrazně zlepšil své výkony a posunul se na konečné 9. místo. Jak hodnotí uplynulý ročník trenér Ivan Čermák, se dočtete níže.
  • Na jaře jste převzal tým po Pavlu Bendovi. Na co jste se po svém příchodu zaměřil a podařilo se vám vaše záměry naplnit?

Ano, tým jsem převzal po Pavlu Bendovi a je pravda, že nebylo úplně mnoho věcí, na které bylo potřeba se zaměřit, protože jsme směrem k hráčům i celkově k týmu neustále probírali řadu témat a na spoustu věcí máme podobný náhled. V podstatě jsem tedy pokračoval v tom, co měl tým už nastavené, ať už se to týkalo herního rozestavení, způsobu hry atd. Hlavním cílem bylo dát větší prostor hráčům, kteří na podzim neměli tolik herního vytížení. Nahrála tomu i skutečnost, že se během zimní přípravy a jarní části posunula značná část hráčů do vyšší kategorie. Zároveň jsme chtěli dát prostor i mladším perspektivním hráčům z kategorie U16, kteří si o něj během podzimní části svými výkony řekli.

  • Vstup do jarní části nebyl ideální a tým si připsal pět porážek v řadě. V závěrečných devíti utkáních ale prohrál už jen jednou. Došlo k nějaké klíčové změně, která tým nastartovala?

Když to vezmu od začátku, zimní příprava byla z mého pohledu celkem vydařená, zejména díky tomu, že se dařilo dávat prostor všem hráčům. I během tohoto období však došlo k několika hráčským přesunům mezi kategoriemi a nebyl úplně prostor vše týmově sladit. Pro mě jako trenéra této kategorie to ale není zásadní. Důležité bylo, že jsme neustále pracovali na individuálním rozvoji hráčů. V prvních pěti kolech se nám nedařily první poločasy a i přes velmi dobré výkony ve druhých půlích se nám už nedařilo utkání výsledkově dotáhnout. Klíčová byla trpělivost a víra v hráče. Věřili jsme, že tuto sérii zlomíme, protože naše výkony byly kvalitnější, než odpovídaly výsledky. To se nám podařilo právě v 6. kole proti Slavii Praha.

  • Pozornost fanoušků na sociálních sítích vzbudilo předčasné ukončení utkání se Spartou po vážném zranění jednoho z pražských hráčů. Jak často se podobné situace stávají a jaký je v takových případech standardní postup?

Občas se bohužel tyto nepříjemné situace stávají, i když nejsou příliš časté. V tomto případě šlo opravdu o vážné zranění. V dohrávaném utkání jsem přímo mluvil se sparťanským hráčem a naštěstí vše dopadlo ještě dobře vzhledem k tomu, jak zranění na první pohled vypadalo. Vážná zranění jsem ve fotbale zažil už několikrát a musím říct, že vždy záleží na konkrétní situaci a je potřeba zvážit další postup. V tomto případě, zejména s ohledem na mládežnickou kategorii, bylo rozumné soupeři vyhovět a utkání dohrát v jiném termínu.

  • Objevili se v týmu hráči, kteří by mohli v příští sezóně převzít větší zodpovědnost nebo se prosadit i ve starším dorostu?

Jak jsem se už zmínil, značná část hráčů byla posunuta už na začátku zimní přípravy do U19 a někteří se svými výkony a kvalitou posouvali i během jarní části, takže moje odpověď na tuto otázku je, že minimálně dvě třetiny hráčů budou zkušenější, zodpovědnější a rozhodně se ve starším dorostu prosadí. K tomu se nám podařilo dát větší prostor hráčům, kteří toho na podzim tolik neodehráli, a jejich výkonnost i kvalita šly také nahoru, takže je otázkou, kdy během nové sezóny promluví do kádru U19. Tento ročník má velkou kvalitu a je od začátku dobře vedený a nastavený, takže věřím, že o některých z nich brzy nejen uslyšíme, ale i je uvidíme v týmu dospělých.

  • Přestože tým obsadil solidní deváté místo, kvůli sestupu U19 čeká i kategorii U17 přesun do MSDL. Jak moc vás to mrzí a co to bude znamenat pro další rozvoj hráčů?

Samozřejmě tato situace vždy zamrzí, ale je to fotbalový život a naším cílem je vytvořit pro hráče takové podmínky, abychom se co nejdříve vrátili zpět do nejvyšší soutěže. Chceme hráče rozvíjet tak, aby byli konkurenceschopní ve svých kategoriích, a zároveň je postupně připravit na dospělý fotbal.

  • Na čem bude potřeba během letní přípravy a v průběhu příští sezóny nejvíce zapracovat?

Během letního bloku musíme klukům co nejrychleji vštípit náš herní styl a principy, kterými se chceme prezentovat. V soutěži pak bude klíčové udržet stabilní výkonnost, zapracovat na detailech v taktice a postupně kluky připravovat na nároky mužského fotbalu.

  • S jakými cíli budete do příštího ročníku vstupovat?

Směřujeme k týmu s jasným herním stylem a vítěznou mentalitou v každém zápase. Naším hlavním cílem je vytvořit takové podmínky, aby se v tréninkovém procesu i v zápase vždy posouvala hranice individuální kvality samotného hráče.

U17 – hráčské statistiky 2025/2026


  • Odehrané zápasy (odehrané minuty): 32 – Krejčí (2 510 min); 30 – Šancl (1 960 min); 29 – Š. Březina (2 155 min); 28 – Živný (2 452 min); 27 – Beno (1 536 min); 23 – Dvořák (871 min); 22 – Hink (1 683 min), Kolouch (1 977 min), Volše (1 247 min); 21 – Sedlák (1 511 min); 17 – Tichánek (1 400 min), Pospíšil (1 369 min); 16 – Ritter (535 min), Plhoň (1 475 min); 15 – Obidnyi (922 min), Jančok (1 002 min), Moravec (1 060 min); 13 – Ženíšek (827 min), Vetýška (910 min); 12 – Veselý (536 min); 11 – M. Březina (337 min), Hnízdil (742 min); 10 – Bubík (300 min); 9 – Dudák (250 min); 5 – Vašků (192 min), Brodina (460 min); 4 – Mašát (287 min), Koten (368 min), Horníček (49 min); 3 – Krčál (256 min); 1 – Sláma (92 min).
  • Střelci branek: 11 – Tichánek; 10 – Š. Březina, Hink; 8 – Ženíšek; 6 – Šancl; 5 – Beno; 4 – Krejčí; 3 – Sedlák, Ritter; 2 – Živný, Kolouch, Pospíšil, Jančok, Moravec, Vetýška; 1 – Volše, Hnízdil, Bubík, Horníček.

Pokračovat na další článek:



Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.

Přihlaste se k odběru zpráv do e-mailu, ať víte o všem důležitém.