Petr Benedikt: Skončený ročník byl v úseku žen přelomovým

Profilovka
před 1 hodinou
Ženský fotbal pod hlavičkou FKM Vysočina zažil průlomový rok. Roste počet hráček, celkům se v odehraném ročníku nepochybně dařilo, další od nové sezóny přibude a ženský tým si vybojoval návrat do II. ligy! O hodnotící rozhovor jsme požádali šéftrenéra ženského úseku Petra Benedikta.

Lze úvodem obecně zhodnotit stav ženského fotbalu pod hlavičkou FKM Vysočina?

Tento ročník byl pro nás všechny v úseku žen určitě průlomovým. Na konci loňské sezóny jsem avizoval, že se chceme poprat o postup do 2. ligy žen. Tuto vizi se nám po náročné sezóně opravdu povedlo naplnit. Osobně jsem nesmírně rád, že se to holkám povedlo. Jsou to pouhé tři ročníky zpět, co jsem kolektiv žen nově od píky skládal s tím, že jsme byli nasazeni až do 4. ligy žen. Díky silnému jádru holek, které měly energii a zájem za Jihlavu hrát, a díky postupně doplňujícím odhodlaným hráčkám z mladších kategorií, jsme nyní tam, kde jsme. Po dlouhých sezónách, kdy nám postupy mezi elitní týmy v dorosteneckých kategoriích utíkaly doslova mezi prsty, je to velké zadostiučinění, které si naše teď už dospělé hráčky rozhodně zasloužily.

Bohužel nás společně s vývojem potkala i nepříjemná zranění několika hráček, kterým bych chtěl touto cestou také poděkovat za veškeré úsilí a snahu se k nám opět vrátit. A též za obrovskou aktivitu mimo hřiště! Díky nepochybně náleží i všem trenérům a lidem, kteří se na dívčím fotbale u nás jakýmkoliv způsobem podílejí!

S kolika týmy a hráčkami pro příští ročník počítáte?

Snažíme se trpělivě budovat silnou základnu hráček, aby na sebe jednotlivé kategorie navazovaly a my mohli týmy doplňovat. Tým žen v nadcházejícím ročníku nastoupí ve 2. lize žen. Zde počítáme s osou týmu, která bude čítat zhruba 15-20 hráček. V zádech budou mít tým dorostenek, který bude nadále nastupovat ve 2. lize pro Čechy. V tomto týmu WU18 nyní disponujeme s více než 30 hráčkami. Ty za sebou mají tým žákyň nastupující též ve 2. lize žákyň pro Čechy, kde budeme mít zhruba osmnáct fotbalistek.

Uvažujete pro příští ročník o založení dalšího týmu?

Zde se bude jednat o velkou novinku. S vysokým počtem hráček především v kategorii dorostenek budeme pro příští sezónu zakládat rezervní tým žen, který bude pro příští sezónu působit v okresním přeboru žen Žďár nad Sázavou. Jedná se o sympaticky se rozvíjející oblastní soutěž dívek a žen, v níž je nyní sedm týmů. Rádi bychom v budoucích sezónách „béčko“ žen posunuli do ligy třetí, případně čtvrté.

K tomuto kroku přistupujeme s hlavní myšlenkou zajistit vytížení hráček, které by se v zápasech žen a dorostenek nedostaly k dostatečné herní minutáži. Zároveň nám budou nadále k dispozici a mohou se ukázat ve svých soutěžích.

Jaké jsou plány a cíle ženské kopané v FKM?

Chtěli bychom udržet kvalitu týmu žen, který nyní stojí na silných základech. Prioritou je také budování mladších týmů a aklimatizace hráček z chlapeckých soutěží do týmu dívčího. Ať už se jedná o tým WU18, WU15 nebo mladších žákyň.

Na výkony ve 2. lize žen si neklademe žádné nároky. Uděláme vše pro to, abychom v soutěži mohli hrát dlouhodobě.

Jak byste zhodnotil účinkování ženského týmu ve třetí nejvyšší soutěži?

Stojíme za nejvydařenější sezónou žen po určité „reinkarnaci“. Nechtěli jsme na hráčky vytvářet tlak, že chceme něco vyhrát. Věděli jsme, že potřebnou kvalitu máme, ale také nám bylo jasné, že dotažená postupové touhy může být hodně ošidné. Náročné nám to dělal tým žen ze Zlína a v jarní části probuzený celek Hodonína. Do předposledního kola jsme se s hráčkami Zlína prali o vedoucí pozici v soutěži. Nejdůležitější krok jsme udělali kolo před koncem na domácím hřišti, kde jsme Zlín dokázali porazit po skvělém výkonu 5:2.

Nejvydařenější zápas v sezóně?

Asi bych vyzdvihl těžké konfrontační utkání tabulkově prvního s druhým na podzim ve Zlíně, kdy naše holky ovládly utkání ve všech směrech a zvítězily jasně 5:0. A ten nejtěžší duel jsme z mého pohledu sehráli na jaře v Hodoníně, kdy nás to stálo opravdu hodně sil a sešlo se nám několik věcí, které stály za naší výhrou 4:2.

Nejhorší zápas v sezóně?

Porážka 1:0 v Uherském Brodě. Domácích jsme velkou část zápasu tlačili na jejich polovině, ale inkasovali jsme z rychlého brejku. Přes několik vyložených šancí jsme gól dát nedokázali. Může se stát, utkání nám celkově opravdu nevyšlo. Na jiné takové si v sezóně už nevzpomínám.😊

Které hráčky náležely k oporám týmu?

Vždycky je potřeba pochválit celé naše řady, které se kontinuálně podílely na výsledcích zápasů. Rozhodně platí, že všechny hráčky se prezentovaly obrovským nasazením.

Už je naším standardem, že jsme sezónu absolvovali snad se 7 brankářkami. Těmto holkám bych dal největší kredit, protože to není žádná legrace se do brány postavit a vlastně si vzít na sebe celkovou odpovědnost za obdrženou branku. Za to prostě klobouk dolů před holkama, jak si byly schopné vzájemně pomoct!

Velký dojem na mě udělala naše obránkyně Adriana Šebelová, ze které vyrostla opravdu silná a jistá hráčka. Byla takovým středobodem naší obranné řady a myslím, že bude dál velmi důležitou součástí jihlavského týmu.

Výrazným prvkem našeho týmu byly hráčky ze středu hřiště Paulíčková, Fatrdlová a Pauzarová. Bohužel, kapitánka týmu Pauzarová se v posledním kole soutěže vážně zranila a nebude k dispozici minimálně pro podzimní část.

Velkou oporou a brankovými tahouny bylo duo Suská a Bruknerová, které potvrzovalo dominanci našeho týmu vstřelenými brankami. Suská se 42 brankami tabulku střelkyň bezpečně ovládla a Bruknerová se 17 góly skončila třetí.

V neposlední řadě to byly právě hráčky a brankářka Pikhartová z dorostenecké kategorie, které dopomohly týmu žen ke konečným výsledkům a já jim za to také velmi děkuji. Spolupráce mezi našimi týmy je pro nás do budoucna rozhodně klíčová.

Kdy se hráčky sejdou na startu nové sezóny? Nakolik se tým promění?

Ženy budou začínat přípravu 21.7. a bude ostrá. Máme v plánu tři přípravné zápasy, turnaj ligových týmů a klubové soustředění. V sobotu 15.8. už budeme stát na prahu nové sezóny II. ligy.

Do týmu nechceme nijak zasahovat, několik holek nám bohužel skončilo z důvodu školních nebo zdravotních. Co se týká posílení týmu, tak máme už několik variant připravených, ale určitě nejsme v pozici, že bychom si mohli hráčky „kupovat“. Budeme především vycházet z hráček z našeho regionu.

Hráčské statistiky:

3. LIGA ŽEN:

Vstřelené branky: 42 - Barbora Suská, 17 - Klára Bruknerová, 12 - Jana Paulíčková, 10 - Johanka Pauzarová, 5 - Lucie Pařízková, 4 - Petra Chalupníková, 3 - Klára Váchová, Nela Jonášová, Nikola Panáčková, Marie Fatrdlová, 2 - Vanda Fňukalová, Adéla Baráková, Anna Polednová, Adriana Křížová, 1 - Jana Kryštofová.

Odehraná utkání: 20 – Šebelová, Fatrdlová, Paulíčková, Baráková, 19 – Pauzarová, 18 – Poláková, Suská, Jonášová, 17 – Panáčková, 16 – Polednová, 14 – Chalupníková, Bruknerová, 13 – Ambrožová, 11 – Juříčková N., 10 - Váchová, Pařízková, 9 – Pikhartová, 8 – Fňukalová, 7 – Špačková, 4 – Dvořáková, Zvolánková, 3 – Průšová, Čurdová A., Čurdová E., Kryštofová, Křížová, 2 – Minářová, Doupovcová, 1 – Juříčková A.

POHÁR ŽEN:

Odehraná utkání: 3 – Šebelová, Baráková, Ambrožová, Pauzarová, Fatrdlová, Paulíčková, Suská, Jonášová, Chalupníková, Pařízková, 2 – Poláková, Fňukalová, Polednová, Panáčková, Ševčíková, 1 – Pikhartová, Váchová, Doupovcová, Bruknrová, Čurdová E.

Vstřelené branky: 4 - Suská, 1 - Pauzarová, Váchová, Fatrdlová, Šebelová, Pařízková, Jonášová

Pokračovat na další článek:



Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.

Přihlaste se k odběru zpráv do e-mailu, ať víte o všem důležitém.