Bronzová sezóna U15: Jakub Pavlas hodnotí úspěšný ročník starších žáků

Profilovka
před 2 hodinami
Starší žáci FKM Vysočina za sebou mají velmi povedenou sezónu. Po úspěšné základní části si vybojovali účast v nadstavbové skupině Moravskoslezské žákovské ligy, kde se utkávají nejlepší týmy soutěže, a nakonec obsadili výborné třetí místo. V nadstavbě navíc zaznamenali sedm vítězství z deseti zápasů a jako jediní dokázali dvakrát porazit mistrovský Baník Ostrava. Jak uplynulý ročník hodnotí hlavní trenér Jakub Pavlas? To se dozvíte v našem rozhovoru.
  • Jak byste zhodnotil uplynulou sezónu vašeho týmu?
Uplynulou sezónu hodnotím jednoznačně pozitivně. Naším hlavním cílem bylo po základní části skončit do šestého místa a zajistit si účast v nadstavbové skupině, kde se utkávají nejlepší týmy soutěže. Tento cíl jsme splnili a následně jsme dokázali navázat velmi kvalitními výkony. V nadstavbové části jsme odehráli deset utkání s bilancí sedmi vítězství, jedné remízy a dvou porážek. Díky těmto výsledkům jsme se stali nejúspěšnějším týmem nadstavby, což je pro nás velké ocenění práce, kterou hráči i realizační tým během celé sezóny odvedli. Je také třeba zmínit, že jsme v rámci celé soutěže inkasovali nejméně branek, což svědčí o zodpovědném přístupu celého mužstva. V ofenzivě pak vyčníval David Marushchak, který se s deseti góly stal nejlepším střelcem nadstavbové části.
Konečné třetí místo je zaslouženou odměnou za celoroční práci. Kluci během sezóny udělali výrazný výkonnostní posun, ať už po fotbalové, nebo po osobnostní stránce. Kromě výsledků si však cením také toho, že se v kabině vytvořila skvělá parta. Tým držel pohromadě, a to je jeden z hlavních důvodů, proč jsme dokázali dosáhnout tak kvalitních výsledků.
  • Které utkání považujete za nejpovedenější a proč?
Vybrat jedno utkání je velmi těžké, protože během sezóny jsme odehráli řadu kvalitních zápasů. Pokud bych měl něco vyzdvihnout, pak jsou to především obě utkání s Baníkem Ostrava, který nakonec celou soutěž ovládl. O to více si cením, že jsme byli jediným týmem, který ho dokázal porazit v obou vzájemných zápasech. Výhry 6:3 na soupeřově hřišti a 4:2 doma pro nás byly potvrzením, že se dokážeme měřit i s tím nejlepším, co soutěž nabízela.
Velmi vysoko řadím také poslední utkání sezóny na půdě Sigmy Olomouc. Do zápasu jsme vstupovali s vědomím, že bojujeme o konečné třetí místo, a navíc nás trápila početná marodka. Přesto hráči předvedli mimořádně zodpovědný a týmový výkon, zvítězili 2:0 a potvrdili svou mentální sílu.
Mohl bych ale jmenovat i další zápasy. Nadstavbová část byla nesmírně vyrovnaná a náročná a prakticky každé utkání mělo vysokou kvalitu i důležitost. O to více si vážím toho, jakým způsobem se s tím hráči dokázali vypořádat.
  • Naopak, který zápas se týmu příliš nevydařil a co vám ukázal o dalším směřování mužstva?
Nejméně povedeným utkáním byl pro nás zápas s Hodonínem, který jsme herně ani výsledkově vůbec nezvládli. Mrzí mě také domácí porážka 3:4 se Sigmou Olomouc, protože nás možná připravila o ještě lepší umístění v konečné tabulce. Na druhou stranu nám podobné zápasy ukázaly, jak důležité je zvládat rozhodující momenty a udržet koncentraci po celý zápas.
  • Kteří hráči patřili mezi opory týmu a táhli mužstvo v průběhu sezóny?
Nerad bych vyzdvihoval jednotlivce. Fotbal je kolektivní sport a úspěch, kterého jsme dosáhli, je výsledkem práce celého týmu. Každý hráč měl v průběhu sezóny svou roli a svým přístupem i výkony přispěl k tomu, že jsme skončili na třetím místě. Jsem rád, že všichni po celý rok poctivě pracovali a táhli za jeden provaz.
  • V čem udělali hráči během sezóny největší pokrok?
Během sezóny jsme pracovali na celé řadě aspektů, ať už z pohledu týmového herního projevu, nebo individuálního rozvoje hráčů. Právě individuální práci jsme v této věkové kategorii věnovali velkou pozornost. Největší progres vidím především ve zlepšení fotbalových dovedností na jednotlivých postech.
  • Jaké budou hlavní cíle týmu do nadcházejícího ročníku?
Hráči ročníku 2011 nyní přecházejí do dorosteneckých kategorií, kde je povede nový realizační tým. Věřím, že naváže na dosavadní práci a bude hráče dál rozvíjet po fotbalové i osobnostní stránce.
  • Jak bude vypadat letní příprava a kdy ji odstartujete?

Letní příprava hráčům začíná 13. 7. 2026 soustředěním v Budišově. Na závěr bych chtěl poděkovat všem kolegům z Regionální fotbalové akademie za jejich spolupráci během celé sezóny. Zvláštní poděkování patří také mému kolegovi Kamilu Průšovi, který hráčům předal mnoho cenných zkušeností a významně přispěl k jejich rozvoji.


U15 – hráčské statistiky za jaro 2026



  • Odehrané zápasy (odehrané minuty): 16 – Barák (1 251 min), Gritsch (1 132 min), Paseka (1 073 min); 15 – Tlačbaba (1 200 min), Trnka (1 025 min), Hájek (990 min), Solnař (935 min), Kohout (751 min), Novák (724 min); 13 – Maruschak (937 min); 11 – Sereda (725 min); 9 – Lenikus (474 min); 8 – Jonáš (640 min), Slabý (252 min), Štěpnička (245 min); 7 – Vodsedálek (560 min); 6 – Bouška (413 min); 2 – Benda (90 min)
  • Střelci branek: 11 – Maruschak; 10 – Hájek; 4 – Trnka; 3 – Paseka, Solnař, Sereda; 2 – Barák, Gritsch, Kohout, Novák, Bouška; 1 – Tlačbaba, Slabý


Pokračovat na další článek:



Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.

Přihlaste se k odběru zpráv do e-mailu, ať víte o všem důležitém.